Super Rugby


7/8/2019

City and Country teams named following 2019 State Championships


After the culmination of the 2019 Queensland Rugby Union Boys Junior State Championships at Downlands College in Toowoomba, junior City and Country teams have been selected in each age division. 

The City and Country matches will take place at Ballymore this Friday, 12 July, with the U13s kicking off at 3:00pm, followed by the U14s at 4:30pm and the U16s at 6:00pm. 

Country players will go into camp at St.Jospeh’s Nudgee College on Wednesday, while junior City teams will assemble at Ballymore for training. 

For further information on the City v Country matches, QRU Rugby Services Coordinator Krystal Kirkman can be contacted via email – Krystal.Kirkman@redsrugby.com.au. 

For Results from the 2019 State Championships, see the links below for each age division: 

U12 - https://australia.rugby/Competitions/fixtures-results?id=GMQxwqwQFfy97rJqC
 
U13 - https://australia.rugby/Competitions/fixtures-results?id=4PcnM93QoW7BSm5Cz
 
U14 – https://australia.rugby/Competitions/fixtures-results?id=bxMsurvvb35qbnhsf
 
U16 - https://australia.rugby/Competitions/fixtures-results?id=PBQY5nuSj8AieNt5w
 
The City and Country team lists for each age division are as follows: 

U13s City

Head Coach

Tony Paradies

Assistant Coach

Will Baker/Sean Dallimore

Manager

Emma Tierney

Physio

Daniel Balzary

 

 

Name

BJRU Team

Alex Schumacher

Red

Caleb Godfrey

Red

Cameron Philip

Red

Cameron Ray

Red

David Leota

Red

Frankie Goldbrough

Red

Isaac Togia

Red

Jackson Hill

Blue

Jason Chong-Nee

Red

Jean Paul Sia

Blue

Lehopoame Leota

Red

Max Richards

Red

Nathan Fraser

Red

Netani Lesimaikimatuku

Red

Paddy Mcinally

Red

Roman Siulepa

Red

Ryan Heaton

Blue

Samuel Benham

Red

Samuel Fetaomai

Blue

Simon Chong-Nee

Red

Tane Gregory

Red

Tom Robinson

Red

Zachary Harte

Red

 

U13s County

Head Coach

Jack Moon

Assistant Coach

Dave Whalan

Manager

Jo Fletcher

Trainer

Tyson Morgan

 

 

Name

Region

Angus Buckley

Darling Downs

Bliss White

Gold Coast

Callum Simpson

Gold Coast

Chase Oats

Darling Downs

Cooper Eagle

Gold Coast

Daniel Wells

Gold Coast

Ewald Kruger

Darling Downs

Fletcher Fairbanks

Sunshine Coast

Jye Watton

Gold Coast

Kailu Phineasa

Central QLD

Kalani Te Heu Heu Tukino

Gold Coast

Patrick Nolan

Darling Downs

Lochlan Smith

Gold Coast

Luke White

Gold Coast

Maverich McCarthy

Gold Coast

Max North

Darling Downs

Niko Rademan

Sunshine Coast

Noah Taylor

Darling Downs

Brayth Ralph

Sunshine Coast

Riley Waia - Dau

Townsville

Stanley Keats

Sunshine Coast

TK Steffek

Gold Coast

Zac Yell

Gold Coast

 

Under 14s City

Head Coach

Tommy Way

Assistant Coach

Glenn Wright/Mark English

Manager

Lattica Byram

Physio

Steve Kruger

 

 

Name

BJRU Team

Andrew De Jager

Blue

Callum Reidy

Blue

Lafaele Sauaga

Blue

Isaiah Harbottle

Red

Joseph Pona

Red

PJ Sua

Red

Xavier Craig

Blue

Macarius Pereira

Blue

Tafito Ahki

Blue

Dre Pakeho

Blue

Henry Lazaro Segi

Blue

Suededan Palaamo

Red

Moses Armstrong Ravula

Blue

Reweiti Waipouri

Red

Patrick Tierney

Blue

Kelvyn Togia

Red

Phillip Vaoiva

Blue

Tyrone Fanueli

Red

Cyris Vaka

Blue

Sam Sili

Red

Jack Hocking

Red

Seta Jovic-Peu

Red

Conner Simpson

Red

 

U14s Country

Head Coach

Onehunga Mata'uiau

Assistant Coach

James Purdie

Manager

Matt Cullen

Trainer

Natascha Mathias

 

 

Name

Region

Connor Day

Darling Downs

Cruz Lemming

Gold Coast

Elijah Edwards

Gold Coast

Finn Prass

Sunshine Coast

George Bailey

Darling Downs

Harry Best

Gold Coast

Henry Ford

Darling Downs

Jaiden Cody

CQ

Jat White

Gold Coast

Joseah Wikaira

Sunshine Coast

Joshua Hide

Gold Coast

Kiel Keryk

Townsville

Malachi Tuakura

CQ

Mason Kira

Darling Downs

Nysha Mhukca

CQ

Roman de Clara

Sunshine Coast

Samuel Chick

CQ

Sauni Unite

CQ

Sonny Dahlaeimer

Darling Downs

Te Wairongoa Mill

CQ

Thomas Lorary

Gold Coast

Trevor King

Gold Coast

Wihan Krugar

Darling Downs

 

U16s City

Head Coach

Troy Simkin

Assistant Coach

Fred Tolai

Manager

Cameron Byram

Trainer

Ben Marczyk

 

 

Name

BJRU Team

Alosio Hamala

Red

Angus Ward

Blue

Cadell Rees

Blue

Damon Mitchell

Red

Dylan Hapeta

Blue

Fehi Mahina

Red

Hohepa Wellington

Red

Isaiah Armstrong Ravula

Red

Jack Hussey

Blue

Jaden Shelton

Red

James Crilly

Blue

Malakai Taulani

Blue

Mikaele Smith-Kami

Red

Oliver Milne

Blue

Caden Goh

Blue

Peron Faimalo

Blue

Richard Fa’asisila

Blue

Sagaitu Sakimi

Red

Samson Sauaso

Red

Siaosi Tanuvasa

Blue

Stuart Tualima

Red

Tyrone Vaughan

Red

Zachariah Tia

Blue

 

U16s Country

Head Coach

David Mathias

Assistant Coach

John Hill

Manager

Rick Lingard

Physio

Isaac Cuskely

 

 

Name

Region

Alex Miles

Gold Coast

Anthony Connellan

Darling Downs

Braydon O'Sullivan

Central Queensland

Christian Woulf

Sunshine Coast

Declan Pickard

Darling Downs

Dimitrius Williams

Gold Coast

Dylan Dean

Sunshine Coast

Dylan Lanphier

Sunshine Coast

Edward Condon

Central Queensland

Harry Grant

Sunshine Coast

Jordan Aramoana

Darling Downs

Liam Cook

Gold Coast

Logan Pickering

Sunshine Coast

Luke Kofutua

Gold Coast

Makinely Cuthel

Sunshine Coast

Mitchell McGreevey

Gold Coast

Noah Fielding

Gold Coast

Ollie Baker

Sunshine Coast

Preston Brown

Darling Downs

Roman Austin

Darling Downs

Rubin Smyth

Sunshine Coast

Siloni Palu

Townsville

Tai Dowling

Gold Coast

Rugby Traveller