Super Rugby


12/3/2018

Queensland Sevens sides named ahead of National Championships at Ballymore


The Queensland Sevens teams have been named ahead of this weekend’s National Sevens Championships at Ballymore, which will run from Friday 7 December through to Sunday 9 December.

Queensland will field two teams in the senior men’s division, red and grey, while in the youth boys and you girls tournaments, the Queensland program has expanded to three teams, red, grey and white.  

Queensland will be looking two defend two titles this weekend, chasing their third consecutive national championships in both the senior men’s and youth girl’s tournaments.

Preparation for the senior men’s sides has been assisted by the introduction of the Queensland Premier Rugby Sevens series, which has saw Queensland’s best domestic Sevens talent compete across four tournaments.

Head coach Cassidy Holland attended each event and has put together two strong sides, also bolstered by capped Australian Sevens players Joe Pincus, Jeral Skelton and Peter Lee.

Six players named in the Premier Rugby Sevens dream team of the series have been selected across the two teams - Corbin Kiernan (Bond), Hayden Sargaent (Bond), Charlie Tupou (Sunnybank), Connor Clancy (UQ), Neal McNamara (Sunynbank) and James Stannard Medalist (Player of the Series) Josh Coward (Souths).

The Queensland Grey side also features some regional representation, with former Youth Boys representative Sam Warner from Townsville Brothers earning selection, as well as Teachers Wests and Queensland Country Heelers scrumhalf Tom Vinson.

The Youth Girls sides have been largely selected off the back of the second annual Queensland Youth Girls Sevens State Championships held at Bond University in October.

From that tournament, the U17s Player of the Tournament – China Polata (Gold Coast) and the U15s Player of the Tournament – Faythe Manera (Gold Coast) have both been named in the Queensland Red side.

After her brother Josh recently signed a development contract with the Reds, Isabella Nasser, daughter of former Queensland and Wallabies backrower Brendan Nasser, has also been named in the Queensland Red side.

The Youth Girls program has also been bolstered by the presence of players who have already competed in the AON University Sevens, with Tarni Peepe, Kaitlin Shave, Taylor Fenton all having featured for Bond University in 2018.

The youth boys side features players from a wide range of schools, and will be coached by long serving Queensland Sevens coach Sione Fukofuka, while former Queensland Reds backrower Josh Afu, currently a QRU participation officer, has been named as a development coach. The team will also be bolstered by players who have already represented Queensland in 2018, as part of the U16s and Schoolboys programs.

Queensland Sevens high performance manager Lachlan Parkinson said: “We’ve had a really good lead into the National Championships across the three divisions.

“Premier Rugby Sevens has helped us identify players for the men’s teams, while the All Schools Sevens and Youth Girls Sevens State Championships assisted in identifying talent for both the youth boy’s and girl’s teams. 

“It’s also an exciting year for Queensland with us set to field three teams in both the youth divisions, showcasing the strength of our pathway and the number of talented players we have in our system.

“We’ve worked hard to create pathway opportunities for Queenslanders in the seven-a-side format of the game and the expansion to three teams talks to the growth of our players and staff, as well as the quality of our program.

“It’s also exciting for us to be hosting the event at the home of Queensland Rugby, Ballymore.”

The 2019 National Sevens Championships will take place at Ballymore from Friday 7 December through to Sunday 9 December.

Senior Mens: 

http://www2.rugbylink.com.au/common/pages/public/rv/draw.aspx?gradeid=24864&seasonid=104&entityid=30894  

Youth Boys: 

http://www2.rugbylink.com.au/common/pages/public/rv/draw.aspx?gradeid=24876&seasonid=104&entityid=30894

Youth Girls: 

http://www2.rugbylink.com.au/common/pages/public/rv/draw.aspx?gradeid=24875&seasonid=104&entityid=30894

 

Matches will be live streamed across the tournament via www.Rugby.com.au.

2018 Queensland Youth Girls Sevens team lists

 

Queensland Red

Region

1

China Polata

Gold Coast

2

Tarni Peepe

Brisbane

3

Amy Brice

Sunshine Coast

4

Faythe Manera

Gold Coast

5

Natalie Wright

Brisbane

6

Tiana Raftstrand-Smith

Gold Coast

7

Kaitlin Shave

Gold Coast

8

Nakita Sao

Brisbane

9

Isabella Nasser

Brisbane

10

Kayla Jackson

Darling Downs

11

Taylor Fenton

Gold Coast

12

Indiana Tillett

Far North Queensland

Queensland Grey

Region

1

Makenzie Weale

Brisbane

2

Sara Sautia

Brisbane

3

Alana Grace

Brisbane

4

Gracie Wright

Sunshine Coast

5

Jetaya Faifua

Gold Coast

6

Jada Ferguson

Darling Downs

7

Felila Kia

Brisbane

8

Aliya Hura

Brisbane

9

Sidney Taylor

Brisbane

10

Teagan Levi

Gold Coast

11

Tamika Bray

Townsville

12

TBC

 

Queensland White

Region

1

Taleah McGrane

Darling Downs

2

Lily Black

Darling Downs

3

Maggie Harmer

Sunshine Coast

4

Daisy D’Arcy

Townsville

5

Lucy White

Sunshine Coast

6

Paige Edwards

Darling Downs

7

Maddison Levi

Gold Coast

8

Grace Qaranivalu

Gold Coast

9

Imogen McLeod

Sunshine Coast

10

Holly Anlezark

Darling Downs

11

Giverny Robinson

Sunshine Coast

12

Breanna Raymond

Gold Coast

 

Staff

Program Head Coach/ Red Team Head Coach

Luke Zeremes

Grey Team Coach

Will Cotterill

Grey Team Coach

Lawrence Faifua

White Team Coach

Matt Chapman

White Team Coach

Brent Mitchell

White Team Coach

Alisi Wilson

Team Manager

Dan Birrell

Team Manager

Krystal Kirkman

Physio

Jessica Rowlands

Physio

Zac Coughy

Athletic Performance

Campbell McIntosh

 

 

2018 Queensland Youth Boys Sevens team lists

 

Queensland Red

School

1

Dougal Perrers

Marist College Ashgrove

2

Faataape Timai

Keebra Park SHS

3

Glen Vaihu

St Josephs College, Gregory Terrace

4

Sam Dalton

Somerset College

5

Dion Samuela

The Southport School

6

Conrad Skelton

St Patricks College

7

Jeremiah Thatchenko

St Peters Lutheran College

8

Patrick Elekana

St Josephs College, Gregory Terrace

9

Matthew Engelbrecht

St Josephs Nudgee College

10

Nathan Stephensen

West Moreton Anglican College

11

Kaleb Ngamanu

The Southport School

12

Eziah Ulia

St Josephs Nudgee College

Queensland Grey

School

1

Anthony Evans

Bribie Island State High School

2

Nate Searle

All Saints College

3

Darcy Reed

Downlands College

4

Eden Zaupa

St Peters Lutheran College

5

Fonofili Lologui

Redbank State High School

6

Jack Smith

St Patricks College

7

Jasper Melish

Siena College

8

Jonte Connolly

St Columbians

9

Louis Werchon

Sunshine Coast Grammar School

10

Syris Schmidt

The Southport School

11

Will Kepu

St Francis College

12

Zach Hogan

Marist College Ashgrove

Queensland White

School

1

Mack Naylor

Sunshine Coast Grammar School

2

Liam Manssen

St Teresa's Catholic College

3

Connor Scurr

St Patricks College

4

Denver Taylor

Anglican Church Grammar School

5

Dylan Cross

Sunshine Coast Grammar School

6

David Vaihu

St Josephs College, Gregory Terrace

7

Harry Baker

Brisbane Grammar School

8

Ezra Howe

Brisbane State High School

9

Lachlan Macdonald

Marist College Ashgrove

10

Cullen Cooper Jones

All Saints

11

Charlie Radford

St Josepsh Nudgee College

12

Tom Feeney

Iona College

 

 

Staff

Head Coach

Sione Fukofuka

Senior Assitant Coach (GREY HC)

Manuel Cole Manolis

Assistant Coach (WHITE HC)

Rama Chand

Development Coach

Joshua Afu

Manager

Kimberly Rase

Manager

Ryan Webster

Physio

Caitlin Bayley

Athletic Performance

Sam Harrison

 

 

2018 Queensland Men’s Sevens teams

 

Queensland Red

Club

1

Joe Pincus

University of Queensland

2

Jeral Skelton

Brothers

3

Peter Lee

Sunnybank

4

Josh Walker

Bond University

5

Corbin Kiernan

Bond University

6

Daniel Boardman

Bond University

7

Hayden Sargeant

Bond University

8

Neal McNamara

Sunnybank

9

Joshua Coward

Souths

10

Charlie Tupou

Sunnybank

11

Larry Hermens

Wests

12

Tom Harvey

University of Queensland

Queensland White

Club

1

Ryan Menzies

Bond University

2

Harry Higgins

Wests

3

Alec Fontalvo

Wests

4

Mitchell Wood

Wests

5

Jordan Luke

Norths

6

Liam Dillon

Wests

7

Tom Vinson

Teachers West, Townsville

8

Nicholas Chapman

Norths

9

Connor Clancy

University of Queensland

10

Charlie Olsen

Easts

11

Sam Warner

Brothers, Townsville

12

Blessed Tumua

Sunnybank

 

Staff

Program Head Coach

Cassidy Holland

Senior Assitant Coach (White HC)

Chris Garrard

Assistant Coach

Moea Niha

Manager

Felicity Bennetts

Physio

Lisa Cairns

Athletic Performance

Leigh Smith

 

2019 Memberships