12/7/2017

Queensland Youth Sevens teams named ahead of National Championships at Ballymore

 

The Queensland Sevens youth boys and girls teams have been named ahead of this weekend’s National Youth Sevens Championships, which will take place at Ballymore.

Queensland Youth Boys captains Tom Taylor (Queensland White) and Zac Steer (Queensland Red). Photo: QRU Media - Brendan Hertel

The Queensland Sevens youth boys and girls teams have been named ahead of this weekend’s National Youth Sevens Championships, which will take place at Ballymore.

With games being played across both Saturday and Sunday, the best school-aged Sevens players from around the country will converge on the home of Queensland Rugby. 

The Queensland youth sides will look to replicate the success of their senior counterparts, with both Queensland men’s Sevens teams contesting the National Championship final in Bendigo a fortnight ago, while the two Queensland women’s sides finished second and third overall. 

The Queensland Red Youth Girl’s will feature two names from the AON University Sevens series, with University of Queensland’s Georgia Hannaway and Griffith’s Alysia Lefau-Fakaosilea both named. Lefau-Fakaosilea, who has already spent time training with the Australian Women’s Sevens, will captain the side. 

Queensland Red head coach Reg Tayler said: “This is our best group that we’ve put together in three years. 

“The popularity in Rugby Sevens for girls is growing and we have a lot of experience in the Red team, and some exciting youngsters in the white team. 

“It’s a special chance for the girls to play at the home of Queensland Rugby, Ballymore, they’re all looking forward to the challenge and the opportunity to play at home in front of family and friends.”

The Queensland Red youth boys side will be led by Zac Steer, who featured for Queensland White at the senior National Sevens in Bendigo. 

Head coach of the Queensland Red side, and former Queensland Reds and Australian Sevens representative, Paul Warwick said: “Both teams have been competitive, it was very hard to pick both a Red and White side, depth in Queensland youth sevens is strong. 

“Sevens is a real pathway now, back in the day we were drawing on 15s players to fill the void and with the Olympic inclusion it’s drawn popularity and some specialist Sevens players. It’s exciting that these kids have these opportunities.

“We’ve tried to carry a strong squad culture across both teams and if we can emulate the Queensland men’s teams and both make it through to the final, that would be a great result.” 

Queensland Rugby Union Sevens High Performance Manager Lachlan Parkinson, is pleased to see the spread of players from across the state. 

“The most pleasing thing this year is that we have a great range of talent from across the state. 

“We have both boys and girls from Far North Queensland, Townsville, Darling Downs, Central Queensland, Sunshine Coast and Gold Coast all competing, which is evidence of the Sevens pathway we have here in Queensland. 

“We hosted our inaugural Youth Girls Sevens State Championships at Logan Rugby club earlier this year, which unearthed a number of talented young players who will feature in the girls teams this weekend. 

“We had a successful weekend in Bendigo with all four of our men’s and women’s teams performing well, and it would be great to see our youth teams follow suit at home at Ballymore this weekend.” 

To view fixtures for both boys and girls, follow this link: http://bit.ly/Youth7sFixtures 

To view the ladder standings for both boys and girls, follow this link: http://bit.ly/Youth7sLadder 

 

QUEENSLAND YOUTH GIRLS RED

 

Given Name

School

Region / Home Town

1

Diaz Seumanutafa

Keebra State High School

Gold Coast

2

Veteronnica Tafimo

St Peter Claver College

Brisbane

3

Alysia Lefau-Fakaosilea

Canterbury College

Brisbane

4

Terri -Anne Egan

Marymount College

Gold Coast

5

Georgia Hannaway

Bray Park State High School

Brisbane

6

Hagiga Mosby

Trinity Bay State High School

Cairns

7

Marama Thomas

Benowa State High School

Gold Coast

8

Portia Bourke

Sheldon College

Brisbane

9

Lauryn Mapusua

Brisbane State High School

Brisbane

10

Taylor Fenton

Southport State High School

Gold Coast

11

Sissy Marsters

Coombabah State School

Gold Coast

12

Jemma Punch

Brisbane State High School

Brisbane

Coach

Manager

Physio

Reg Taylor

Steven Page

Jess Rowlands

 

QUEENSLAND YOUTH GIRLS WHITE

 

Given Name

School

Region/Home Town

1

Mackenzie Reid

The Cathedral College

Rockhampton

2

Sidney Taylor

Pine Rivers State High School

Brisbane

3

Jett Fairfax

Sunshine Coast Grammar School

Sunshine Coast

4

Natalie Wright

St Peters Lutheran College

Brisbane

5

Makayla Henry

Siena Catholic College

Sunshine Coast

6

Kate Muscat

St Patrick's College

Mackay

7

Tyla Te Moana

Sunshine Beach State High School

Sunshine Coast

8

Amy Brice

Sunshine Coast Grammar School

Sunshine Coast

9

Taylor Burke

Brisbane State High School

Brisbane

10

Nikiah Campbell

Helensvale State High School

Gold Coast

11

Tarni Peepe

John Paul College

Brisbane

12

Jessee Santo

Blackheath and Thornbourgh College

Charters Towers/ Townsville

Coach

Manager

Physio

Luke Zeremes

Krystal Kirkman

Sam Harrison

 

 

QUEENSLAND YOUTH BOYS RED

 

Given Name

School

Region/Home Town

1

Tyronne Metusela - Su'apaia

St Joseph’s College, Gregory Terrace

Meadowbrook

2

Daejarn Asi

Brisbane Grammar

Pacific Pines

3

Mitchell Wood

Nudgee

Scarborough

4

Zac Steer

St Laurence’s College

Westlake

5

Cooper Whiteside

Ipswich Grammar

Oxley

6

Jack Bowyer

Brisbane Boys College

Toowong

7

Sam Warner

The Cathedral School, Townsville

Townsville

8

Dennis Waight

Brisbane Grammar

Southport

9

Glen Vaihu

St Joseph’s College, Gregory Terrace

Rochedale South

10

Oscar Skerman

Brisbane Grammar

Graceville

11

Inosi Turaga Nasiganiyavi

Marist College

Algester

12

Will Kepu

St Francis College

Cornubia

Coach

Manager

Physio

Paul Warwick

Derek Ambrose

Jon Moses

 

 

QUEENSLAND YOUTH BOYS WHITE

 

Given Name

School

Region/Home Town

1

Tom Taylor

The Southport School

Injune

2

Eyzaiah Ulia

St Joseph’s College, Nudgee

Sunshine Coast

3

Emosi Tuqiri

Marist College

Forest Lake

4

Samuel Dalton

Somerset College

Gold Coast

5

Reesjan Pasitoa

St Joseph’s College, Nudgee

Brisbane

6

Nathaniel Tafola

St Francis College

Logan

7

Shayden Stevens

BBC

Sunshine Coast

8

Dylan Briggs

North Lakes State College

North Lakes

9

Dan Condon

St Joseph’s College, Gregory Terrace

Eatons Hill

10

Finnegan Hearn

St Josephs Nudgee

Mount Gravatt

11

Byron Ralston

St Joseph’s College, Gregory Terrace

Sinamon Park

12

Tye James

Matthew Flinders Anglican College, Buderim

Sunshine Coast

Coach

Manager

Physio

Setu Naseri

Rama Chand

Seamus Delahunty